שירותי האבקה יד מרדכי
האבקה , הדברה ביולוגית
| English


דבורי הבומבוס

דבורי הבומבוס, הידועות בשמן העממי BUMBLEBEES, שייכות לסוג Bombus במשפחת הדבוריים (Apidae). בסוג Bombus כ- 400 מינים. בישראל שלושה מינים, המצויים בצפון הארץ בלבד. המין הנפוץ ביותר בישראל, בומבוס האדמה, או בשמו המדעי, Bombus terrestris, מצוי בכל רחבי אירופה וכן באסיה. זהו המין העיקרי שבויית באירופה ובמקומות אחרים בעולם ומשמש, מזה שנים, למתן שרותי האבקה מסחריים.

תאור מחזור החיים בטבע

מחזור חיים דבורת בומבוס - לחצו להגדלה
דבורי הבומבוס הן דבורים חברתיות, בדומה לדבורי-הדבש. כדבורים חברתיות הן חיות במושבה בה יש חלוקת תפקידים בין כתות (casts) של פרטים בלתי-מתרבים (לפחות חלקית), העמלות, ופרטים מתרבים, הזכרים והמלכות. אולם, החברתיות של דבורי-הבומבוס, בשונה מזו של דבורי-הדבש, היא חברתיות פרימיטיבית, באשר מושבות דבורי- הבומבוס, שהן השלב החברתי, מתקיימות רק חלק מהשנה, בעונות הפריחה, אביב וקיץ. בעונת החורף קיימות רק המלכות, שעוברות עונה זו בחוסר פעילות של שנת- החורף (HIBERNATION). נתחיל בתיאור המחזור מעונת האביב בה מתעוררות המלכות משנת החורף, אותה עברו במקומות מסתור. המלכות שהזדווגו והופרו בעונה שעברה, לפני שנת החורף, מתחילות לאסוף צוף ואבקה ומחפשות מקום מתאים ליסוד הקן. המלכה מטילה ביצים, אוספת מזון, מחממת ומזינה את הזחלים הבוקעים מהן עד להתגלמותם, וממשיכה בהטלה. הגחת העמלות הראשונות מהגלמים מציינת את סוף השלב היחידאי והתחלת השלב החברתי במחזור החיים. העמלות יוצאות לאיסוף מזון ומטפלות בוולד והמלכה מתפנה להטלה בלבד. זהו שלב הגידול המואץ באוכלוסיית המושבה שיכולה להגיע למאות פרטים, רובם עמלות שיוצאות למסעי רעייה, לאיסוף מזון וכך גם מאביקות את הפרחים. מחזור חיי המושבה מסתיים בסוף הקיץ או בסתיו כאשר נוצר מחזור של פרטים מתרבים (מלכות וזכרים) ואין יותר תוספת עמלות לקן. העמלות שנותרו מתות ביחד עם המלכה הזקנה. המלכות החדשות יוצאות להזדווגות ואגירת גוף שומן גדול לקראת שנת החורף.
בסוף שנות השמונים פותחה באירופה שיטה לביות מלא של דבורי-הבומבוס, שיטה המאפשרת לגדל את דבורי הבומבוס, בעיקר מהמין Bombus terrestris, לאורך כל חודשי השנה, בתנאים מלאכותיים. פיתוח זה, של ביות מלא, איפשר להשתמש בדבורי בומבוס להאבקת גידולים שונים בחממות לאורך השנה ובתקופה בת שלוש - ארבע שנים החליפו דבורי הבומבוס את השימוש בהאבקה ידנית בכל חממות העגבניות בעולם המערבי, כולל בישראל.


שלבי מחזור חיים
ביצים
לחצו להגדלה

שלבי מחזור חיים
גלמים
לחצו להגדלה

שלבי מחזור חיים
הגחה מגולם
לחצו להגדלה

שלבי מחזור חיים
מלכה בקן
לחצו להגדלה

שלבי מחזור חיים
הזדווגות
לחצו להגדלה
.


האבקת גידולים חקלאיים

הכוורת בשטח - לחצו להגדלה
חלק ניכר ממיני הצמחים, ביניהם צמחי גידולים חקלאיים רבים, מואבקים על ידי חרקים ותלויים בביקורי החרקים לצורך ההאבקה, הפריה ועשיית פירות. האבקת גידולים חקלאיים באמצעות חרקים המוכנסים מלאכותית לשטח הגידול נפוצה בעולם מזה שנים רבות, החרק השכיח בו נעשה שימוש נרחב ביותר להאבקת גידולים חקלאיים היא דבורת הדבש (Apis mellifera) . הסיבה לכך נעוצה ללא ספק, בהיות דבורת הדבש חרק שבוית על ידי בני אדם מזה אלפי שנים ועל כן הזמין ביותר לצורך זה.
הערך הכלכלי של האבקה זו גדול ביותר. כשליש מאספקת המזון לאוכלוסיה תלויה בהאבקה על ידי דבורים. אולם, במיני צמחים רבים מבנה הפרח מותאם להאבקה על ידי חרקים אחרים ודבורת הדבש אינה יכולה להאביק אותם כלל או עושה זאת ביעילות נמוכה מאד.
מסיבה זאת, נעשים מזה עשרות שנים נסיונות לביית סוגי ומיני חרקים שונים כדי להשתמש בהם להאבקת צמחי תועלת תוך התחשבות במבנה הפרח ובהתאמת החרק המאביק למבנה זה. ביות דבורי-הבומבוס בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, הוא ההישג החשוב והמשמעותי ביותר בתחום האבקת גידולים חקלאיים.

האבקת "זמזום" - Buzz Pollination
כ - 8% מהצמחים מכוסי הזרע (Angiosperms) הם בעלי מאבקים הנפתחים כלפי חוץ בנקב יחיד או בחריצים בודדים בקצה האבקן, שלא כמו במאבקים של רוב הצמחים שנפתחים בתפר לכל אורכם. האבקה של פרחי אותם צמחים (קבוצת ה - 8%) היא בעלת גרגרים חלקים, קטנים יותר ושומניים פחות מזו של שאר מיני מכוסי הזרע, והיא יכולה להשתחרר רק מפתחים אלו, תוך ניעור הפרח. בכל ניעור משתחרר חלק קטן מהאבקה שבמאבק, בדומה למלח מתוך ממלחה. המונח Buzz Pollination, המתורגם לעברית כ"האבקת זמזום", מציין טכניקה התנהגותית ייחודית שדבורי הבומבוס ודבורים נוספות עושות בה שימוש לשחרור אבקה מפרחי קבוצה זו, שעליה נמנים צמחי תרבות, הכוללים את העגבניות, פלפל, חצילים, תפוחי-אדמה, קיווי, Blueberries, ו-Cranberries . דבורים רבות, כולל דבורי-הדבש, אינן יודעות כלל לבצע האבקת זמזום. כדוגמא אפשר להביא את הצמחים ממשפחת הסולניים, עליה נמנים צמחי תרבות חשובים כעגבניה, החציל, הפלפל ועוד. ניסויים בעגבניות חממה הראו כי יעילות ההאבקה על ידי דבורת הדבש נמוכה מאוד.

יתרונות דבורת הבומבוס כמאביקה
  • דבורת הבומבוס היא דבורה גדולה ושעירה, תכונות אלו מאפשרות לה לשאת על גופה כמויות אבקה גדולות, בממוצע פי חמש מהכמויות שנושאת דבורת הדבש.
  • דבורת הבומבוס מתאפיינת בתנועה מהירה וקצב ביקורים גבוה, העולה בממוצע פי שניים על קצב הביקורים של דבורת דבש.
  • דבורת הבומבוס פעילה גם בטמפרטורות נמוכות ובתנאי סגריר.
  • מקומות סגורים בחממות ומנהרות עבירות אינם מפריעים לפעילותה, גם יריעות מסננות קרינה אינן פוגעות ביכולת ההתמצאות והפעילות שלה.
  • פעילות הרעיה של דבורת הבומבוס מתאפיינת בניידות גבוהה בין צמחים לאורך מסלול המסע ולכן יעילה מאד מההיבט של האבקה זרה.
  • יכולה להאביק גם פרחים שדבורי דבש כלל אינן יכולות להאביק בגלל גודלם או בגלל שהם דורשים האבקת רטט.

לסיכום:
בתנאי שדה ובימים נאים, יעילות ההאבקה של דבורת בומבוס בודדת גבוהה פי עשר (X10) מזו של דבורת דבש.
בתנאי חממה, בימי סגריר, כשנדרשת האבקה זרה או האבקת פריחה ייחודית, יעילותה עוד גבוהה פי כמה.האבקת עגבניות , האבקת תות שדה , האבקת קישואים , האבקת פלפל מתוק , האבקת אבוקדו , האבקת שקד , האבקת שזיף , האבקת תפוח עץ

© כל הזכויות שמורות שירותי האבקה יד מרדכי   |   צילומים: יורם שפירר, אלכס פרוטסוב