שירותי האבקה יד מרדכי
האבקה , הדברה ביולוגית
| English


מוצרים ושירותים מקצועיים
האבקה:
» האבקה - האבקת עגבניות חממה, זני שרי
» האבקה - האבקת תות שדה
» האבקה - האבקת קישואים
» האבקה - האבקת פלפל מתוק
  האבקת מטעים פתוחים
» האבקת אבוקדו - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שקד - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שזיף - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת תפוח עץ - האבקת מטעים פתוחים

הדברה ביולוגית:
» המועיל - צרעת האפידיוס
» המזיק - כנימות עלה
» המועיל - פשפש האוריוס
» המזיק - התריפס הקליפורני
» המועיל - אקרית הפרסימיליס
» המזיק - אקריות הקורים
האבקה - האבקת תות שדה

תות-השדה (Fragaria x.ananassa) צמח עשבוני, משתרע, רב שנתי השייך למשפחת הורדניים - Rosaceae.
הפרחים, לבנים, דו-מיניים, מופיעים בקבוצות ונישאים על עוקצים מסועפים. לכל פרח 5 עלי כותרת ואבקנים מרובים המקיפים את מצעית הפרח. פרחי התות מייצרים גם צוף וגם אבקה. המצעית (תושבת הפרח) דמוית חרוט מתרוממת במרכז הפרח ועליה יושבים עמודי עלי קצרים מרובים. השחלות מעורות בתוך המצעית. ההאבקה - עצמית או הדדית (זרה).

פרי התות - פרי מקובץ (בדומה לפטל ואנונה) הוא מבחינה בוטנית פרי מדומה, מכיוון שהחלק העסיסי הנאכל שלו הוא, למעשה, מצעית הפרח (ולא השחלה). בתוך הציפה העסיסית שקועות אגוזיות קטנות רבות, הן הפירות האמיתיים - השחלות והזרעים שבתוכן. מצעית שכל עמודי העלי שלה קיבלו אבקה כראוי, תגדל לפרי גדול וסימטרי. האבקה או הפריה לא מושלמת עלולה ליצור תותים מעוותים.

בישראל מגדלים תות-שדה בשלוש שיטות עיקריות: במנהרות נמוכות, במנהרות עבירות ובחממות, על גבי מצע מנותק מוגבה. בחממות לגידול במצע מנותק-מוגבה צפיפות הצמחים לדונם היא כ- 22,000.

עונות גידול
בתנאי הארץ מתבצעת השתילה במהלך חודש אוקטובר (במצע מנותק מוגבה ההמלצה היא שתילה במחצית עד סוף ספטמבר). גל פריחה ראשון מתחיל מראשית דצמבר ומגיע לשיאו באמצע ינואר. גל זה מסתיים לקראת סוף פברואר ומיד מתחיל גל שני, יותר קטן, במהלך חודש מרס. הזמנים משתנים מעט משנה לשנה ובאיזורים שונים בארץ.

פריחה ודרישות האבקה
פריחת תות השדה מאופיינת בגלים. בשיא הגל יש כ- 4-3 פרחים פתוחים לצמח ובשפל ממוצע של פחות מפרח אחד.
פרח התות בנוי ממצעית תפוחה, הנושאת עליה מספר רב של צלקות. אלה קולטות את גרגרי האבקה ומאפשרות את נביטתם דרך עמוד העלי, להפריית הביציות הממוקמות במעטפת המצעית. ביציות מופרות ממריצות הפרשת הורמונים מהשחלה, ואלה גורמים את תפיחת המצעית. כאשר הביציות באיזור מסויים אינן מופרות - אין הפרשת הורמונים והאיזור הזה בפרי אינו מתפתח כראוי וכתוצאה מתקבל פרי מעוות. כדי לקבל פרי תקין - צריכות 90% מהביציות להיות מופרות. הפריה וחנטה יעילה תלויה בהעברת אבקה מהאבקנים לצלקות על-ידי הדבורים

ממשק האבקה
מועד הכנסת כוורות להאבקה וצפיפותן.
עם תחילת הגל הראשון (3-1 פרחים לצמח) יש להכניס כוורת אחת ל- 2 דונם חממה. עם העליה בכמות הפרחים יש לתגבר ולהגיע עד כוורת לדונם בשיא הגל (4-3 פרחים לצמח). עם סיום גל הפריחה הראשון או ירידה במספר הפרחים, יש להפחית את מספר הכוורות מחשש לביקורי-יתר העלולים, בתנאים מסוימים לפגוע באיכות הפרי.
במנהרות עבירות בעלות שטח קטן מדונם, ניתן להתאים מושבה שתתפקד כיאות בשטח מוגבל.
משך תפקוד יעיל של כוורת דבורי-בומבוס בתות, 6 עד 10 שבועות.

כוורות להאבקה.

כוורת דבורי-הבומבוס המוצבת להאבקת תות-שדה, מכילה אוכלוסיית עמלות המבצעות את ההאבקה, מלכה וולד (ביצים, זחלים וגלמים), שהוא הבסיס לגידול אוכלוסיית העמלות. בהצבה בשטח, הכוורת מכילה כחמישים עמלות ומספר זה הולך וגדל עם הזמן. אמנם פרחי התות מייצרים גם צוף וגם אבקה, אולם כמויות הצוף המיוצרות אינן מספיקות ולכן הכוורות מצוידות בתחליף צוף.
משך תפקוד יעיל של כוורת דבורי-בומבוס בתות-שדה, 6 עד 10 שבועות.

בקרת פעילות ההאבקה
הדבורים אינן משאירות על גבי הפרחים סימני ביקור כמו בעגבניה. באמצעות זכוכית מגדלת. ניתן לראות האם יש גרגרי אבקה על הצלקת בפרחים. הדבורים פעילות בעיקר בשעות הבוקר ואחה"צ ואם רואים בשעות אלה דבורה עד שתים לשמונים עד מאה מטר שורה, הפעילות היא ברמה מספקת..

מיקום הכוורת:
מומלץ להציב הכוורת במקום מוצל ויבש, לא מתחת למרזבים ובמיקום שאינו מפריע לעובדים בחממה.

מלאו את הטופס הקצר שלפניכם
ואנו נשוב אליכם בהקדם האפשרי:


שם פרטי:
שם משפחה:
טלפון:
דוא"ל:

הודעה:


האבקת עגבניות , האבקת תות שדה , האבקת קישואים , האבקת פלפל מתוק , האבקת אבוקדו , האבקת שקד , האבקת שזיף , האבקת תפוח עץ

© כל הזכויות שמורות שירותי האבקה יד מרדכי   |   צילומים: יורם שפירר, אלכס פרוטסוב