שירותי האבקה יד מרדכי
האבקה , הדברה ביולוגית
| English


מוצרים ושירותים מקצועיים
האבקה:
» האבקה - האבקת עגבניות חממה, זני שרי
» האבקה - האבקת תות שדה
» האבקה - האבקת קישואים
» האבקה - האבקת פלפל מתוק
  האבקת מטעים פתוחים
» האבקת אבוקדו - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שקד - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שזיף - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת תפוח עץ - האבקת מטעים פתוחים

הדברה ביולוגית:
» המועיל - צרעת האפידיוס
» המזיק - כנימות עלה
» המועיל - פשפש האוריוס
» המזיק - התריפס הקליפורני
» המועיל - אקרית הפרסימיליס
» המזיק - אקריות הקורים
הדברה ביולוגית - צרעת האפידיוס (לטיפול במזיק: כנימות עלה )

צרעת האפידיוס Aphidius colemani הינה צרעה טפילית רב פונדקאית, המטפילה מספר מינים של כנימות עלה. בין היתר מטפילה הצרעה את כנימת עלה הכותנה (הדלועיים) Aphis gossypii וכנימת עלה האפרסק Myzus persicae המזיקות בפלפל.

ביולוגיה
הצרעה הבוגרת דקיקה בצבע שחור עם רגליים חומות. לצרעה מחושים ארוכים-בִּרכִּיים ועורקים ברורים על הכנפיים. גודל הצרעה תלוי בגודל הכנימה ממנה הגיחה, אולם גודלה בדרך כלל כ - 2 מ"מ.
לצרעת האפידיוס צינור הטלה ארוך ולכן בטן הנקבה ארוכה וחדה ובטן הזכר קצרה יחסית ומעוגלת. הצרעה הבוגרת מטפילה בהצלחה רבה כנימות בוגרות ונימפות כמעט בכל הדרגות. תהליך ההטפלה מתחיל כשנקבת האפידיוס מטילה ביצה בגוף הכנימה. הצרעה מכופפת את בטנה בין רגליה ומחדירה בעזרת צינור ההטלה ביצה אחת בכל כנימה. התהליך נמשך חלקיקי שנייה. בדרגת הביצה של הצרעה, במהלך שלושת הימים הראשונים מרגע ההטפלה, לא ניכרת השפעה על הכנימה וזו האחרונה ממשיכה להשריץ, לאכול ולהפריש טל דבש. זחל הצרעה הבוקע בגוף הכנימה ניזון מנוזלי גוף הכנימה. הזחל מתחיל באיברים הלא חיוניים של הכנימה ועם התפתחותו וגדילתו הוא פוגע גם באיברים חיוניים ומאט את התפתחותה של הכנימה עד למותה כעבור כשבעה-שמונה ימים מיום ההטפלה, כשרק המעטה החיצוני של גוף הכנימה נותר. בשלב זה זחל הצרעה מדביק את המעטה החיצוני בעזרת רוק ומשי אל עלה הצמח ומתגלם בתוכו כשהוא מתנפח ומשנה את צבעו לצבע זהוב או חום - ונקרא "מומיה". כארבעה ימים לאחר היווצרות המומיות מגיחות הצרעות הבוגרות מגוף הכנימה המתה. הבוגר המגיח מהגולם קודח חור עגול בעזרת לסתותיו, יוצא החוצה ומתחיל מחזור חדש.
משך ההתפתחות מביצה לבוגר נמשך כ- 14 יום. הצרעה הבוגרת חיה עד 7 ימים ומטילה את רוב ביציה במהלך ארבעת הימים הראשונים לחייה. צרעה אחת תצליח להטפיל בהצלחה כ- 200 כנימות. טווח טמפרטורות מיטבי לפעילות הצרעה 20-30°C. כאשר הטמפרטורה יורדת אל מתחת ל- 15°C הבוגרים אינם פעילים.

יישום
צרעת האפידיוס משווקת בקופסאות של 100 מ"ל המכילות סובין כמצע ומומיות מהן יגיחו במהלך שבוע מיום הפיזור כ- 500 ויותר צרעות בוגרות. מומלץ לפתוח ולתלות את הקופסאות בחממה בפיזור אחיד, תוך התייחסות למוקדי נגיעות קיימים או צפויים. את הקופסאות מצמידים למערכת ההדליה בגובה העלווה. יש להימנע ככל האפשר ממגע עם נמלים. אין לפזר את תוכן הקופסאות - הצרעות המגיחות מהמומיות עפות ומוצאות בכוחות עצמן את הכנימות.
רצוי לפזר את הקופסאות בשעות הבוקר המוקדמות או עם ערב. יש להימנע משמש ישירה על הקופסאות. ניתן לאחסן את הקופסאות טרם הפיזור, עד 24 שעות משעת קבלתן. על הקופסאות להיות בטמפרטורה שלא תעלה על 25°C ולא תרד מ- 6°C. כטיפול מונע רצוי לפזר 0.15 פרטים למ2 לשבוע. בנגיעות מומלץ להתייעץ עם צוות שירות-השדה שלנו לגבי טיפול במוקדים.
נוכחות צרעת האפידיוס בשטח מחייבת התאמת משטר הריסוסים כנגד פגעים אחרים. בכל התלבטות יש להיוועץ עם איש שירות-השדה שלנו.

מלאו את הטופס הקצר שלפניכם
ואנו נשוב אליכם בהקדם האפשרי:


שם פרטי:
שם משפחה:
טלפון:
דוא"ל:

הודעה:


האבקת עגבניות , האבקת תות שדה , האבקת קישואים , האבקת פלפל מתוק , האבקת אבוקדו , האבקת שקד , האבקת שזיף , האבקת תפוח עץ

© כל הזכויות שמורות שירותי האבקה יד מרדכי   |   צילומים: יורם שפירר, אלכס פרוטסוב