שירותי האבקה יד מרדכי
האבקה , הדברה ביולוגית
| English


מוצרים ושירותים מקצועיים
האבקה:
» האבקה - האבקת עגבניות חממה, זני שרי
» האבקה - האבקת תות שדה
» האבקה - האבקת קישואים
» האבקה - האבקת פלפל מתוק
  האבקת מטעים פתוחים
» האבקת אבוקדו - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שקד - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת שזיף - האבקת מטעים פתוחים
» האבקת תפוח עץ - האבקת מטעים פתוחים

הדברה ביולוגית:
» המועיל - צרעת האפידיוס
» המזיק - כנימות עלה
» המועיל - פשפש האוריוס
» המזיק - התריפס הקליפורני
» המועיל - אקרית הפרסימיליס
» המזיק - אקריות הקורים
הדברה ביולוגית - פשפש האוריוס (לטיפול במזיק: התריפס הקליפורני )

האוריוס (פִּרְחֵש) Orius laevigatus הינו פשפש טורף ורב פונדקאי. הפשפש פעיל באופן טבעי בכל ימות השנה ובעיקר בחודשי האביב והקיץ המוקדם. ניתן למוצאו בכל חלקי הארץ על מגוון צמחים ובגידולים חקלאיים רבים כגון תירס, פלפל, כותנה, אספסת ועוד.
חשיבותו של האוריוס כמדביר ביולוגי גדולה, כי הוא נחשב "אוכל כל". הוא טורף חרקים קטנים כגון תריפסים, כנימות עש וכנימות עלה, וכן אקריות ויכול להיזון אף מביצים וזחלי עשים. האוריוס טורף הן בדרגת הזחל שלו (נימפה) והן בדרגת הבוגר. לאחר שמצא את הטרף בעזרת מחושיו, הוא משפד את טרפו ומוצץ את תוכנו עם גפי הפה שלו. לאוריוס גפי פה דוקרות מוצצות. בנוסף לטרף ניזון האוריוס גם מאבקת פרחים.
האוריוס יעיל במיוחד בהדברת תריפס הפרחים המערבי (התריפס הקליפורני) מאחר ושני המינים נמצאים בעיקר בתוך הפרחים (את הנימפות ניתן למצוא גם על עלים וענפים).

ביולוגיה
לאוריוס מבנה גוף רחב- אובאלי, אורכו 1.4-2.4 מ"מ. הבוגר בצבע חום כהה עד שחור מבריק, ולו כתמים לבנים על הכנפיים. לזכר בטן קצרה ביחס לכנפיים ואסימטרית ואילו לנקבה בטן סימטרית וארוכה.
נקבת האוריוס מטילה ברקמות הצמח 1-3 ביצים ביום ובסה"כ יכולה להטיל כ- 150 ביצים. הביצים מוטלות ברקמות הצמח (בגבעול, בפרי, בפטוטרת ועל עורקים מרכזיים מצדו התחתון של העלה). רוב הביצה שקועה ברקמת הצמח וניראה רק חלקה העליון.
הנימפה הראשונה בוקעת לאחר כארבעה-חמישה ימים ועוברת עוד ארבע דרגות התפתחות. צבע הגוף משתנה בהתאם לדרגת ההתפתחות: צבע לבן בשעות הראשונות מהבקיעה, צהוב בדרגה ראשונה, כתום בדרגות שתים עד שלוש, כתום חום בדרגות ארבע וחמש.
האוריוס הינו חרק בעל גלגול חסר - דרגת הגולם חסרה ובתום הדרגה החמישית, הנימפה מתנשלת והופכת לבוגר. בכל הדרגות, העיניים הן בצבע אדום אופייני. ההתפתחות הכללית מביצה לבוגר נמשכת כשלושה שבועות בטמפ' של 25ºC .
נקבה בוגרת מתחילה להטיל כיומיים מההתנשלות האחרונה ולאחר הזדווגות. הבוגרים חיים כשלושה עד ארבעה שבועות. כל פרט יכול לאכול כשני תריפסים ביום לעיתים קרובות הפשפש יהרוג יותר מהכמות הנדרשת לו כמזון. בוגרי האוריוס מסוגלים לאכול את כל דרגות ההתפתחות של התריפס ואילו הנימפות הצעירות של הפשפש יכולות לטרוף רק דרגות צעירות של התריפס.

יישום
פשפש האוריוס משווק בבקבוקים של 100 מ"ל המכילים תערובת של קליפות כוסמת וורמיקוליט ולפחות 500 פרטים, מהם כ- 80% בוגרים ואילו השאר נימפות בדרגות התפתחות מתקדמות.

פיזור - לפני פתיחת הבקבוק בחממה יש לערבל את תוכן הבקבוק בתנועה סיבובית, כך שפרטי הפשפש יתפזרו במצע באופן אחיד. עם פתיחת הבקבוק, בתוך החממה, יש לפזר את תוכן הבקבוק על גבי העלווה.
רצוי לפזר את הפשפש בשעות הבוקר המוקדמות או עם ערב.
אחסון -ניתן לאחסן את הבקבוקים טרם הפיזור, עד 24 שעות מיום קבלתן. על הבקבוקים להיות בטמפרטורה שלא תעלה על 20ºC ולא תרד מ- 13ºC. יש להימנע משמש ישירה על הבקבוקים.

כטיפול מונע, רצוי לפזר חלק מהפשפשים טרם הופעת התריפס, עם הופעת הפרחים הראשונים. האוריוס יכול לקיים את עצמו בתחילה על אבקת פרחי הפלפל. כשיש נוכחות של תריפס יש לפזר 5 עד 10 פשפשים למ"ר, בשתיים עד שלוש מנות, תלוי בנגיעות. במקרי נגיעות גבוהה ובכל התלבטות אחרת, מומלץ לפנות לאנשי שירות-השדה שלנו.

כעשרה ימים מהפיזור ניתן לראות בפרחים ועל הענפים נימפות חדשות של האוריוס, ולאחר כחודש יש התבססות טובה יותר המתבטאת בנוכחות של כל דרגות ההתפתחות של הטורף.
נוכחות פשפש האוריוס בשטח מחייבת התאמת משטר הריסוסים כגד פגעים אחרים. בנושא זה מומלץ להתייעץ עם אנשי שירות-השדה שלנו.

מלאו את הטופס הקצר שלפניכם
ואנו נשוב אליכם בהקדם האפשרי:


שם פרטי:
שם משפחה:
טלפון:
דוא"ל:

הודעה:


האבקת עגבניות , האבקת תות שדה , האבקת קישואים , האבקת פלפל מתוק , האבקת אבוקדו , האבקת שקד , האבקת שזיף , האבקת תפוח עץ

© כל הזכויות שמורות שירותי האבקה יד מרדכי   |   צילומים: יורם שפירר, אלכס פרוטסוב